IOTA Satın Alma Tecrübelerim

IOTA Satın Alma Tecrübelerim

Dün, ilk kripto paramı alma kararımı kesinleştirdim ve IOTA almaya niyetlendim. Sürecin sonuçlanması gece yarısını buldu.

SORU: IOTA nasıl alınır? Benim adımlarım şöyle;

  1. Kripto para dünyasına “koineks.com” üzerinden girmeye karar verdim. (İlerleyen saatlerde yanlış bir tercih yaptığımı fark ettim). Kendi banka hesabımdan, Koineks’in banka hesabına bir miktar TL gönderdim.
  2. Yaklaşık 1 saat sonra, gönderdiğim para, Koineks üzerinde göründü. Bu aşamadan sonra, uygun bir fiyattan Ethereum almaya gayret ettim.
  3. Bu süreçte Koineks’in alım-satım emir ekranlarının epeyce ağır çalıştığını ve bu borsada nispeten az işlem yapıldığını tecrübe ettim. Neyse, bir süre sonra Ethereum aldım.
  4. Sonraki adım Ethereum’ları “Binance.com”a göndermekti. Bunun için “Binance’daki, Ethereum Yatırma Adresini” kopyaladım ve “Koineks’deki, Ethereum Çekme” ekranında bulunan ilgili alana yapıştırdım ve işlemi tamamladım. Başka bir deyişle, “Emri” verdim.
  5. Binance hesabımda, Ethereum’ların görünmesi, yaklışık 2 saat 15 dakika sürdü.
  6. Son aşamada, IOTA/ETH kurunu kullanarak, alış emri verdim.
  7. Sabah IOTA’lar hesabımda görünüyordu.

———————————-
SORU: Bu işlem için neden Bitcoin veya Litecoin değilde, Ethereum kullandım? Çünkü,

a. Bitcoin, tasarım gereği, transfer süresi çok uzun ve işlem masrafları nispeten yüksek.
b. Mevcut durumda 2 tane IOTA alınabilecek borsa var. Bu borsalarda doğrudan Litecoin’in IOTA’ya çevirebileceğimiz bir kur bulunmuyor. Yerine, IOTA/ETH veya IOTA/BTC kuru bulunuyor. Eğer Litecoin kullansaydım, Binance üzerinden IOTA almak için, Litecoin’leri, önce Ethereum veya Bitcoin’e dönüştürüp, onlarla da IOTA almak gerekecekti ve fazladan 1 komisyon ücreti daha ödenecekti.

SORU: Neden Bitfinex.com değilde, Binance.com üzerinden IOTA almak istedim?

Bitfinex işlem yoğunluğu nedeniyle, bir takım yeni uygulamalara başlamış. Örneğin, “Small Deposit Fee” adı altında, bir komisyon icat etmiş. 1000 dolar altında “Para Yatırma” işlemlerinde komisyon almaya başlamış.
Kaynak: https://www.bitfinex.com/deposits/fees

SORU: Peki, neden IOTA?
Bunun cevabı, başlı başına bir yazı konusu olur.

———————————-

Sonuç

Amacım tüm bu süreci tecrübe etmekti. Dersime çalışmıştım ve süreçlerin farkındaydım.
Komisyonlar nedeniyle oluşacak masrafları tahmin ediyordum. Yaklaşık %10 buharlaştı ve azımsanacak bir oran değil.

Burada, gizli bir masraf daha var aslında. Bir kripto paranın, t anında, Türkiye borsalarında TL üzerinde oluşan fiyatı ile dünya borsalarındaki DOLAR üzerinden oluşan fiyatı karşılaştırıldığında, Türkiye’de yüksek bir kurdan işlem yapıldığını fark ediyorsunuz.

Buharlaşan %10’un içinde bu da var. Ancak, bir gün paranızı tekrar TL’ye dönüştürmek istediğinizde, yine Türkiye borsalarını kullanacağınız için, bu defa kur farkının size olumlu yansıyacağını ümit ederek, mevcut durumdaki kur zararını görmezden gelme eğiliminde oluyorsunuz.

Yine de paranızı ne zaman TL’ye dönüşterceğiniz belli değil ve yarın-öbürgün bu işleyiş hala geçerli olacak mı, o da şüpheli.

 

Nihai Sonuç

Tüm bu süreçleri bir an önce öğrenmek lazım diye düşünüyorum. Ayrıca eğlenceli işmiş…

Yatırım tavsiyesi değildir. Hatta ben aldığıma göre artık düşmesi gerekiyor. Dolayısıyla tecrübelerim gereği uyarmak zorundayım, “ben aldıysam, elinde olanlar satsın, almayı düşünenler kaçsın”… 😉

 
Comments

No comments yet.

Leave a Reply